Kolumbarium

Dlaczego warto zainteresować się kolumbariami?

Mimo wszystko najpopularniejszym miejscem pochówku w Polsce wciąż pozostaje tradycyjny cmentarz. Od niedawna można jednak zauważyć zmianę tradycji pogrzebowych. Jest to związane z rozpowszechnieniem się wiedzy na temat innych sposobów żegnania zmarłych. Kolumbarium przestaje być nietypową metodą pochówku.

Nie w każdej miejscowości można jednak znaleźć kolumbarium. Warszawa jest miastem, w którym znajduje się takie miejsce pochówku. Bliscy zmarłych coraz częściej wybierają kremację. Na jej korzyść przemawia przede wszystkim ograniczony koszt. Mowa nawet o kilkudziesięciu procentach oszczędności w porównaniu do tradycyjnego pochówku. Wynika to m.in. z potrzeby zamówienia mniejszego nagrobka, a więc wydania mniejszej sumy pieniędzy na granitowy lub marmurowy pomnik.

Kolejnym atutem kolumbariów jest zajmowanie znacznie mniejszej powierzchni. Trzeba jednak przyznać, że tę zaletę docenią niemal wyłącznie duże, wielopokoleniowe rodziny. Możliwość pożegnania wszystkich zmarłych w jednym miejscu staje się niewątpliwie ważna, a nikt nie jest tego w stanie zagwarantować przy klasycznym pogrzebie. Kolumbaria z kolei mogą pełnić funkcję rodzinnych grobowców i tak właśnie dzieje się m.in. w Warszawie i innych miastach Polski. Ograniczone miejsce to także problem zarządców cmentarzy, którzy szukają godnych alternatyw.

Jak wygląda ceremonia pochówku w kolumbarium?

Osoby zainteresowane możliwością wyboru rzadziej stosowanego pogrzebu obawiają się tego, jak będzie wyglądać ceremonia. Należy więc podkreślić, że nie ma żadnych większych różnic pomiędzy pochówkiem w kolumbarium a tradycyjnym pogrzebem. Wszystkie tradycje zostają zachowane. Uroczystość może odbywać się zarówno na świeckim, jak i uświęconym terenie. Kościół katolicki nie zabrania bowiem kremacji, choć nie zajmuje się też jej czynnym promowaniem. Jeśli chodzi o kolumbarium mazowieckie województwo jest regionem o ciągle rosnącej popularności takiego pochówku ze względu na jego zalety oraz praktyczny brak różnic ceremonialnych.

    Czy jest coś, co moglibyśmy poprawić?