Choć może się to wydawać niesprawiedliwe, to nawet miejsca pamięci o zmarłych bliskich nie są wolne od działania szkodliwych czynników. Dotyczy to zwłaszcza niekorzystnej pogody. Deszcze, śniegi, porywisty wiatr, a także inne zjawiska mogą negatywnie wpłynąć na nagrobki oraz zamieszczone na nich tablice. W przypadku pojawienia się uszkodzeń niezbędna jest renowacja pomnika.

Renowacje Nagrobków

Usługę świadczy powszechnie większość zakładów kamieniarskich lub rzeźbiarskich. Fachowcy podchodzą do swojego zadania z należytym szacunkiem oraz odpowiedzialnością. Zaś w kwestii ceny wiele zależy od stanu nagrobka, jego rozmiarów i rodzaju użytego kamienia.

Na czym polega prostowanie pomnika?

Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest przechylenie się nagrobka. Niewielkie przechyły można spróbować samemu wyprostować, ale niesie to za sobą pewne ryzyko. Lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów – szczególnie wtedy, gdy przechył jest bardzo widoczny. Prostowanie pomnika polega na poprawieniu płyt, ale może się zdarzyć, że będzie to wymagać rozebrania nagrobka, aby ułożyć nową warstwę gruntu. Po prostowaniu monument wraca na swoje miejsce.

Innym przykrym wydarzeniem, które może dotknąć miejsce pochówku, jest zapadnięcie się pomnika. Najczęściej wiąże się to ze zniszczeniem betonowej podstawy nagrobka. Naprawa zapadniętego pomnika jest o wiele bardziej skomplikowana i niemal zawsze wymaga demontażu nagrobka. Dopiero po bezpiecznym zdjęciu pomnika przystępuje się do oczyszczania pozostałych elementów z cementu, nawiezienia ziemi, zagęszczenia gruntu i wypoziomowania nowej podstawy. Po skończeniu prac podjętych w celu naprawy zapadniętego pomnika wszystko wygląda jak dawniej.

Renowacja pomników pękniętych

Pęknięte nagrobki nie tylko źle wyglądają, ale również osłabiają strukturę pomników. Renowacja nagrobka jest więc kolejną powszechną i chętnie zamawianą usługą. W celu odnowienia pęknięć stosuje się m.in. kleje i uszczelniacze. Wypełniają one ubytki oraz zabezpieczają przestrzeń przed dalszymi zniszczeniami. W ramach renowacji pomnika można również skorzystać z innych usług, takich jak odnowienie napisów (wysokiej klasy farbami), wymianę poszczególnych elementów pomnika czy doklejenie dekoracji.

Wydłużenie trwałości nagrobków

Szlifowanie nagrobków jest sprawdzonym sposobem na zachowanie ich dobrego wyglądu. Wiele osób robi to własnoręcznie za pomocą zwykłych szczotek. I w wielu przypadkach to w zupełności wystarczy. Jednak mocno osadzony brud może być ciężki do zmycia. Dlatego profesjonaliści korzystają ze specjalnie stworzonych w tym celu środków: odpowiedniego papieru ściernego i urządzeń szlifierskich. Nie niesie to za sobą żadnego ryzyka w postaci uszkodzenia nagrobka, za to znacznie wydłuża trwałość pomników i poprawia ich walory estetyczne.

Jeśli interesuje Państwa naprawa zapadniętego pomnika lub jego renowacja, to zachęcamy do skorzystania z usług pracowni rzeźbiarsko-kamieniarskiej Tadeusz Borkowski. Doświadczeni specjaliści będą w stanie pomóc w każdej sytuacji i zagwarantują powrót nagrobka do jego dawnej świetności.